Bir Sayfa Seçin
 
Popülarite:

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

 

Periodontoloji; dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuları inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisini, tedavisini ve diş eti sağlığının korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır.

Periodontlog; diş eti hastalıkları uzmanıdır.

Dişlerimiz ağız içersinde kemik ve yumuşak doku desteğiyle durmaktadır. Diş yüzeylerinin iyi temizlenmemesi sonucu mikrobiyal dental plak oluşur ve bu plak destek dokularda  bakteriyel enfeksiyon ve diş çürükleri gelişmesine neden olur. Düzenli diş hekimi kontrolü ve fırçalama ile dental plak oluşması engellenebilir.

Sigara kullanımı, hamilelik, menstruasyon gibi hormonal değişiklikler, stres, diş sıkma ve gıcırdatma, bazı ilaç ve hastalıklara bağlı bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü durumlar periodontal hastalık gelişimine zemin hazırlar.

Diş eti hastalığı genellikle yıllar içerisinde yavaş ve ağrısız seyretmektedir. Bu nedenle düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeyen hasta kendi durumunu uzun süre fark edemeyebilmektedir. Bu da tedaviyi zorlaştırmaktadır.

Periodontal hastalık, öncelikle dişetinde başlar ve gingivitis olarak adlandırılır. Bu aşamada dişetlerinde kanama, şişlikler, renk değişikliği ve hassasiyet görülebilmektedir. Periodontal veya gingival abse olarak adlandırılan akut durumlarda ağrı hissedilebilmektedir. Enfeksiyon ilerledikçe kemik dokuda da yıkımlar başlar. Periodontitis adı verilen ileri aşamada artık dişlerde sallanma, kayma ve aralanmalar gözlenir, diş kayıpları başlar.

Ayrıca periodontal hastalığa bağlı ağız içersindeki  enfeksiyon vücudun genel sağlığını tehdit eder. Periodontal hastalıkta etkili olan mikroorganizmaların solunması veya bu mikroorganizmaların solunum yollarında toplanması akciğer hastalıklarının gelişmesine yol açar, kalp krizi, erken doğum/düşük doğum riskini arttırır.

Periodontal Tedaviler

Tedaviye, detartraj denen diş yüzeyindeki plak ve diştaşlarının temizlenmesiyle başlanır.  Ardından küretaj adı verilen işlemle diş etinin altındaki  iltihabı dokular lokal anestezi altında birkaç seansta temizlenir. Küretaj sonrası hastanın ağız içi değerlendirmesi tekrar yapılır ve gerekli görülürse periodontal cerrahi tedaviler uygulanır. Tedaviler esnasında hastalar hiçbir ağrı hissetmezler ancak sonrasında hassasiyet olabilmektedir. Hassasiyet iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla ortadan kalkar.

Periodontal Cerrahi Tedaviler

Periodontal hastalığın durumu ve hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak cerrahi tedaviler belirlenir.  Kaybedilmiş dokuları kazandırmak amacıyla uygulanan rejeneratif işlemler,  hastalıklı dokuların uzaklaştırılması için uygulanan çeşitli flap operasyonları lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilmektedir. Ancak yara bölgesine uygulanacak özenli bakım, diş fırçalama ve arayüz temizliği tedavinin başarısı için son derece önemlidir. Genellikle cerrahi işlemden 1 hafta sonra  dikişler alınmaktadır.

 

dentOrama

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Beykoz Kavacık

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!