Bir Sayfa Seçin
 
Popülarite:

Diş Hekimliğinde Kullanılan Antibiyotikler

Diş hekimliğinde farklı durumlarda birbirinden farklı etkiler gösteren antibiyorikler kullanılmaktadır.

Diş iltihabı, diş eti iltihabı, Alveolit (Çene kemiğinin iltihabı), Kanal Tedavisinde farklı antibiyotik kullanımları gerekebilir.

1. Penisilinler;

Diş hekimliğinde en çok penisilin yada penisilin türevi antibiyotikler kullanılmaktadır. Ağız, çene ve kemiklerde çok iyi etki eder ve bu etkisi kanıtlanmıştır. Anaerob bakteriler penisiline karşı hassas değildir. Penisilinin ağız ve çene enfeksiyonlarındaki etkisini arttırmak için Kluvanik Asit eklenmiştir. Ampisilin/Amoksisilin hemen her türlü tedavide kullanılabilir ve oldukça etkilidir. Bu nedenle diş hekimleri daha çok Augmentin, Amoklavin gibi antibiyotikleri yazmaktadır.

2. Metronidazol;

Anaerob (Havasız ortamda üreyen) bakterilere karşı etkilidir. Bazı araştırmalarda penisilinden daha etkili olduğu tespit edilmiştir ve penisiline iyi bir alternatiftir.

3. Klindamisin;

Diş iltihabı, kanal tedavili dişlerdeki inatçı iltihaplarda bulunan enaerobik (Havasız ortamda üreyen) bakterilere karşı mükemmel bir etki gösterir. Ağız içi dokulara çok iyi nüfuz ettiğinden özellikle inatçı ağız içi enfeksiyonlarda çok başarılıdır. Penisiline çok iyi bir alternatiftir ve yapılan araştırmalarda ağız içi enfeksiyon tedavisinde penisilinle arasında bir fark bulunamamıştır. Özellikle inatçı enfeksiyonlarda ve alt çene Osteomyelit‘inde ilk tercih olmalıdır. Bağırsakları bozabildiği için ağız ve çene enfeksiyonlarında genel olarak ilk tercih değildir.

4. Eritromisin;

Penisilin allerjisi olanlarda kullanılır fakat önemli anaerob bakteriler eritromisine dirençlidir. Bu nedenle daha çok diş eti iltihabı ve abselerinde kullanılır.

5. Tetrasiklin;

Anaerob bakterilerin bir kısmına karşı etkisiz olduğundan çok fazla kullanılmaz, diş eti abselerinde kullanılabilir. Hamilelerde ve çocuklarda kullanılması önerilmez çünkü dişlerde lekelenmeler yapabilmektedir. Bu nedenle diş hekimliğinde yaygın olarak kulllanılmaz.

 

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!