Bir Sayfa Seçin

Klinik ve Ortam Dezenfeksiyonu

Klinik Cihazların Sterilizasyonu

Galoş Kullanımı

Sağlık kuruluşlarındaki solunan havanın temizliği ve ortamın hijyenik olması için ayakkabı ile giriş yapılmaması ve galoş giyilmesi çok önemlidir.

UV-C ile Ortam Dezenfeksiyonu

Klinik girişinde ve tedavi yapılan her klinik odasında UV-C lambası olmalıdır. UV-C havada bulunan ve ışığı gören her yerdeki bakteri ve virüsleri öldürür ve üremesini önler.

Yüzey Dezenfektanlarının Kullanımı

%70 in üzerinde Alkol içeren Yüzey dezenfektanları ile her hastadan sonra kullanılan yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

Otoklav ile Sterilizasyon

30-60 dakikada Buhar basıncı ve 135 °C sıcaklık ile tüm bakteriler ve virüsler ölür.

Sadece ısı yada sadece basınç yeterli değildir. Yeterli sürede Isı ve basınç birlikte olmalıdır.

Poşetleme

Otoklavda steril edilmiş cihazlar ya poşetlenerek tek seferde steril edilmiş olmalı yada önce çıplak alet sterilizasyonu yapılıp sonra poşetlenerek tekrar otoklavda steril edilerek çift sterilizasyon yapılmalıdır. Özellikle cerrahi aletlerin çift sterilizasyonu önerilmektedir..

Tedavi Başlıklarının Sterilizasyonu

Diş çürüklerni temizlemekte kullanılan başlıklar (Aeratör, Anguldruva, Piyasemen, Endo-Motor) diş ünitesinin üzerinde takılı olmamalıdır. Bu cihazlar otoklavda steril edilerek poşetlenmeli ve poşet hastanın yanında açılmalıdır.

Diş üniteleri hava ile çalışan pnömatik cihazlardır. Ünitenin pedalına basıp havayı serbest bırakarak bu cihazlar çalıştırılır. Pedaldan ayak çekildiğinde tüm pnömatik cihazlar bir miktar havayı içine geri çeker. Bu sırada tedavi başlıkları hasta ağzındaki kan, tükrük ve havayı cihazın içine çeker cihazın içindeki borular da enfekte olur. Bu nedenle sadece yüzey dezenfektanı ile bu cihazların yüzeyini silmek yeterli değildir. Ayrıca poşet yanınızda açılmadıysa cihazın temiz olup olmadığını, dezenfeksiyon yapılıp yapılmadığını bilemezsiniz. Poşet içerisinde olmayan hiç bir cihaz STERİL DEĞİLDİR.

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This