Bir Sayfa Seçin
 
Popülarite:

Çocuklarda Koruyucu Tedaviler

  • Fissür Sealant (Fissür Örtücü): Dişlerin çukur kısımlarının flor salgılayan koruyucu ile örtülmesi işlemi
  • Flor Jeli Uygulanması: Çürükten koruyucu amaçla dişlerin üzerine flor jeli uygulanması işlemi
  • Koruyucu Ortodontik Tedavi: Yer tutucu ve benzeri aygıtlar ile problemlerin oluşmasını engelleyen tedavi serisidir.

Düzenli ve doğru diş fırçalamak, besin birikimini ve bakteri sayısını azalttığı için diş çürüklerini önlemede önemli bir koruyucu etkendir. Ancak çocuklar genellikle beş yaşından sonrra etkili diş fırçalama yapabilmektedirler. Bu nedenle çocukların beş yaşına kadar, ebeveynleri tarafından  günde en az iki kere dişleri fırçalanmalıdır. Diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak ve sevdirmek için fırçanın önce çocuğa verilmesi sonrasında ebeveynlerin dişleri temizlemesi daha uygun olacaktır.

Diş fırçalamanın yanı sıra, doğru beslenme de diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Çocukların çok tükettikleri başta şeker, çikolata olmak üzere pek çok besin ağız ph’sını değiştirmekte ve çürüğe yol açmaktadır.

Özellikle azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan “fissür” adı verilen dar ve derin girintiler en sık çürüğün oluştuğu bölgelerdir. Bu bölgelerde genellikle etkili bir diş fırçalama yapılması mümkün olamadığından, yanlış beslenme ile birlikte diş çürükleri oluşmaktadır.

Çocuklarda fissür örtücü ve flor jeli uygulamaları ile dişlerin koruma altına alınması çürük oluşumlarını dolayısıyla olası diş kayıplarını önleyecektir.

dentOrama

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Beykoz Kavacık

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!