Bir Sayfa Seçin
 
Popülarite:

Birden Fazla Diş Eksikliği

Birden fazla diş eksikliğinin olması durumunda yapılacak tedaviler farklılık gösterebilir.

Eğer en son azı dişleri eksik ise; yani çenenin en arkasındaki bir kaç diş yoksa köprü yapılamaz. Bu durumda implant yapılması önerilir. İmplant yapılamıyorsa takıp çıkartmalı protez yapılabilir.

6-7-8 numaralı diş eksik ise; sadece 6 numaraya implant yapılması gereklidir. Diğer dişlere implant yapılması gereksizdir. 7-8 numaralı dişler fonksiyonda önemli yer tutmaz.

7-8 numaralı diş eksik ise; eğer karşı taraftaki 7 numara yokda diş yapılması gerekmez. karşı tarafta 7 numara var ise, 7 numaranın karşı tarafa doğru uzamaması için diş yapılabilir ama çok gerekli değildir.

4-5 diş yan yana eksik ise; bu durumda köprü yapmak zor ve risklidir. Bu durumda öncelikle implant yapılmalıdır. İmplant yapılamıyorsa uzun bir köprü yapılması gerekir. Uzun köprülerde dayanıklılık önemlidir. Köprünün kırılmaması için dayanıklı bir malzemeden yapılması önerilir. Eğer hastanın maddi durumu uygun ise “Hip Zirkonyum” yapılmalıdır. sabir protez yapılamadığı durumlarda haraketli, takıp çıkarılan protez yapılabilir.

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!