Bir Sayfa Seçin
 

 ORTOGNATİK CERRAHİ

Ortognatik cerrahi; çenedeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanır. Alt ve üst çene birbiriyle veya dişler çenelerle uyumlu olmadığında kullanılan cerrahi bir yöntemdir.

Vakalarda üst ya da alt çene önde veya geridedir. Bazı hastalarda uyumsuzluk dışarıdan fark edilemese de çiğneme, ısırma problemi gibi fonksiyonel sorunlar vardır. Hastanın dişleri ortodontik olarak düzeltildikten sonra çeneler cerrahi olarak yeniden konumlandırılır. Bu sayede hasta hem estetik hem de fonksiyonel olarak iyileşme sağlar.

Yüz oranlarının bozuk olması veya dişlerdeki kapanış bozuklukları alt veya üst çenenin ya da her ikisinin de gelişim bozuklukları nedeniyle olabilir. Alt çenenin fazla büyümesi (mandibular hiperplazi) alt çenenin önde konumlanmasına ve alt dişlerin fazla önde yer almasına neden olur. Bu durum ısırma ve yemek yemede zorluk yaratır. Gelişimsel sorunlar ve neden olduğu fonksiyon kaybı ve estetik problemler üst çenenin gelişim bozuklukları nedeniyle de meydana gelebilir. Gelişim bozukluğu nedeniyle alt ve üst çene farklı oranlarda ve asimetrik olarak büyüyebilmektedir.

Alt çene veya üst çeneye ileri veya geri alma operasyonları 18 yaşını doldurmuş sağlıklı yetişkin hastalara uygulanabilir.

Translate »

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!